piątek, 30 sierpnia 2013

Pizza


Chyba niewiele jest osób, które nie lubią pizzy. My ją uwielbiamy, więc ostatnio zrobiłyśmy ją sobie na obiad. Tym razem dodałyśmy do niej mozzarellę, szynkę parmeńską i naszą własną bazylię, którą zasadziłyśmy na początku wakacji. Pizza jest łatwym do zrobienia posiłkiem, więc idealnie nadaje się kiedy spodziewamy się gości albo kiedy na domówce braknie jedzenia. Od nas tylko zależy co do niej dodamy. Ostatnio na domówce na Parcelach gości poniosła fantazja (a w zasadzie było to spowodowane spustoszeniem w lodówce- chłopcy wyjedli wszystką szynkę) i mieliśmy pizzę z parówką ;). Teraz wyjątkowo ciastem zajęła się Julia jedynie z moimi drobnymi wskazówkami, a ja ukształtowałam ciasto i ułożyłam dodatki.

Składniki:
CIASTO

-3 szklanki mąki
-około 50g drożdży (pół kostki) -4 łyżki stołowe oliwy lub oleju
-szklanka letniej wody
-łyżeczka cukru
-łyżeczka soli
SOS NA SPÓD PIZZY
-pół słoiczka lub mała puszka koncentratu pomidorowego
-łyżeczka soli
-łyżeczka cukru
-łyżeczka oregano
-łyżeczka bazylii
-1/3 szklanki wody
-opcjonalnie 2 ząbki czosnku
 
Wykonanie:
Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy oliwę cukier i sól i mieszamy. Nalewamy 2/3 szklanki letniej wody, wkruszamy drożdże i mieszamy do rozpuszczenia. Dolewamy do pozostałych składników, a następnie dodajemy jeszcze 1/3 szklanki wody. Ugniatamy ciasto około 10 minut, co jakiś czas dodajemy trochę mąki żeby ciasto nam się nie kleiło. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut, aby wyrosło. Piekarnik nagrzewamy do maksymalnej temperatury. W czasie kiedy ciasto rośnie przygotowujemy sos na spód pizzy.
Wszystkie składniki mieszamy w miseczce. Jeśli chcemy dodać czosnku to siekamy go drobno lub mielimy blenderem. Sosu tego możemy użyć później również do posmarowania pizzy.
Kiedy ciasto już wyrośnie to rozwałkowujemy je, a następnie możemy nim wyłożyć blachę do pieczenia (wtedy smarujemy ją tłuszczem lub wykładamy papierem do pieczenia) lub uformować koło albo dowolny kształt (w naszym przypadku serce;)). Zawijamy brzegi, aby składniki nie wypłynęły, smarujemy sosem pomidorowym i układam składniki według upodobania. Wkładamy do piekarnika, a po około 5 minutach obracamy pizzę o 180stopni i pieczemy jeszcze około 5-8 minut kontrolując wygląd brzegów. 
 
Tak wyglądała nasza pizza przed włożeniem do piekarnika:
 A tak już po wyjęciu:
 
 

eM i Jot.

wtorek, 27 sierpnia 2013

American apple pie

 Oprócz wspólnego zajadania smakołyków uwielbiamy też leniuchować. Często robimy to przed telewizorem, żeby coś stanowiło tło dla naszych pogaduszek, a także żebyśmy czasem mogły odpocząć przy jakimś odmóżdżającym programie. Któregoś dnia włączyłyśmy program kulinarny i zapadło mi w pamięć jedno zdanie: "Wszyscy faceci uwielbiają szarlotkę". I równie trafny komentarz Julii:"I to jest prawda, bo myślisz, że dlaczego jest "American pie" zamiast na przykład "American murzynek"? ". Do tej pory się z tego śmieję. A "American pie" od tamtej pory ciągle chodziło mi po głowie i w końcu udało mi się przemienić myśli w czyny.

Składniki:
CIASTO
-300g mąki
-łyżeczka soli
-175g zimnego masła/margaryny
-4 łyżki zimnej wody
NADZIENIE
-7-8 jabłek
-100g cukru
-15g masła
-łyżeczka cynamonu
-łyżka bułki tartej

Wykonanie:
 Mieszamy mąkę z solą, a następnie dodajemy posiekane masło. Rozcieramy widelcem lub za pomocą ucieraka. Stopniowo dodajemy wodę. Następnie ciasto dokładnie wyrabiamy, aż powstanie gładka masa. Formujemy z niego kulę i rozwałkowujemy. Wykładamy formę (dno i boki). Resztę ciasta odkładamy do lodówki. Na cieście w formie kładziemy papier do pieczenia, a następnie wysypujemy groch lub fasolę. Pieczenie z obciążeniem zapobiegnie podnoszeniu się ciasta. Kiedy nie mamy w domu grochu lub fasoli łatwiejszym sposobem będzie nakłucie ciasta na całej powierzchni widelcem. Wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na 10 minut 
W tym czasie jabłka obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Następnie mieszamy je z masłem, cukrem, cynamonem i bułką tartą.
Nadzienie układamy na cieście wyciągniętym z piekarnika, a następnie rozwałkowujemy pozostałe ciasto i układamy je na wierzchu. 
Pieczemy około 35 minut w 220 stopniach.

eM.

niedziela, 25 sierpnia 2013

Bezalkoholowe piwo kremowe

 Co tu dużo kryć. Obie jesteśmy wielkimi fankami Harrego Pottera. Wszystkie części książek o przygodach młodego czarodzieja czytałyśmy z zapartym tchem i uwielbiamy do nich wracać. Nic tak nie poprawia humoru w zły dzień jak przypominanie sobie kolejny raz wszystkiego co działo się w Hogwarcie, Norze, siedzibie Zakonu Feniksa, na Pokątne i w Hogsmeade. Dzisiaj udało nam się w pewien sposób przenieść właśnie do tej małej wioski zamieszkanej tylko przez czarodziejów, a to za sprawą pewnego napoju...
Uczniowie Hogwartu mogli kilka razy w semestrze odwiedzić wioskę znajdującą nieopodal zamku, a tam ich szczególnymi względami cieszył się Pub pod Trzema Miotłami, gdzie mogli napić się wspaniałego piwa kremowego. Nasza radość po odnalezieniu przepisu na nie była ogromna. Jednak ostrzegamy że jest ono bardzo słodkie i nie da się wypić jego dużo ilości ;).

Składniki:
-3/4 szklanki brązowego cukru
-200 ml śmietanki kremówki
-300 ml gazowanej wody
-2 łyżeczki cukru waniliowego
-2 łyżki masła
-3 łyżki cukru pudru

Wykonanie:
Do małego garnuszka wlewamy 4 łyżki śmietany, dodajemy cukier i podgrzewamy przez kilka minut. Cały czas mieszamy, do momentu kiedy cukier się rozpuści. Resztę śmietany ubijamy z cukrem pudrem. Kiedy cukier się rozpuści dodajemy masło. Mieszamy do złączenia się składników. Następnie dodajemy gazowaną wodę cały czas szybko mieszając, bo inaczej cukier może nam się skrystalizować. Przelewamy do szklanki albo kufla i dodajemy ubitą śmietanę.

eM i Jot.

sobota, 24 sierpnia 2013

Crumble ze śliwkami




W moim domu zapanował śliwkowy szał. To ostatni rok kiedy mamy własne śliwki z naszego ogródka, więc nie mogą się zmarnować. Zaczęłyśmy dziś robić z mamą powidła (przepis za kilka dni), mama wypełniła kilkanaście słoików owocami, a ja postanowiłam zrobić szybki i smaczny deser. Crumble ze śliwkami, czyli mówiąc prościej- owoce pod kruszonką ;).



Składniki:
-śliwki
-100g margaryny lub masła
-200g mąki
-100g cukru

Wykonanie:
Ze śliwek usuwamy pestki, następnie układamy je na dnie naczynia żaroodpornego. Możemy zasypać je odrobiną cukru jeśli nie lubimy kiedy są zbyt kwaśne. Kruszonkę przygotowujemy mieszając ręką mąkę, margarynę i cukier. Ugniatamy składniki aż powstaną swego rodzaju okruchy. Następnie zasypujemy owoce kruszonką i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy około pół godziny. 



eM.